zaproszenie slubne, obrączki, kwiaty
21/06/2022

Co załatwić przed ślubem?

Zorganizowanie wesela może być trudnym zadaniem, przypomina to prowadzenie małej firmy i wiem, że może być to przytłaczające. Byłem już na wielu weselach i znalazłem schematy, o których nie mówi się powszechnie, a które mają duży wpływ na efekt końcowy. W tym poście dowiesz się, jakie są TE najważniejsze schematy (z perspektywy fotografa).

Jedziemy z tym

Lista do odhaczenia

W planowaniu ślubu i wspaniałego przyjęcia weselnego masz dwie drogi. Zatrudniasz wedding plannera i przestajesz się martwić albo robisz wszystko wedle własnego upodobania i stawiasz czoła niekończącym się wyzwaniom.
Nie brzmi to wesoło, ale jak mówi przysłowie „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.

Są rzeczy oczywiste, które szybko wymienię:
1. Ustal budżet. To chyba najważniejszy krok w planowaniu ślubu. Musisz wiedzieć, ile możesz wydać na wszystko, od lokalu po buty ślubne.

2. Pomyśl o wieczorze panieńskim lub o kawalerskim. Nawet tutaj jest wiele do zorganizowania, samo zaplanowanie daty może okazać się nie lada wyzwaniem.

3. Wybierz datę. Gdy masz już na uwadze budżet, możesz zacząć zawężać opcje dat. Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie termin wpłynie na koszt Twojego ślubu.

4. Wybierz miejsce. Miejsce, które wybierzesz, określi ogólny nastrój Twojego wesela. Jeśli chcesz mieć bardziej tradycyjny ślub, możesz wybrać kościół lub salę bankietową. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, dostępnych jest wiele innych opcji, takich jak lokalizacje na świeżym powietrzu lub zabytkowe budynki.

5. Zatrudnij wedding plannera. Jeśli czujesz się przytłoczony procesem planowania ślubu, możesz zatrudnić profesjonalistę, który Ci pomoże. Organizator ślubów może zadbać o wszystkie szczegóły, od znalezienia idealnego miejsca po rezerwację dostawców. Często okazuje się, że wiele obowiązków można rozbić na naszą rodzinę. Poproś kilka osób o małą pomoc.

6. Wyślij zaproszenia. Po sfinalizowaniu wszystkich szczegółów nadszedł czas na wysłanie zaproszeń. Daj swoim gościom wystarczająco dużo informacji, aby mogli zapisać datę.

7. Wybierz „obsadę” swojego wesela. Możesz wybrać, kto stanie jako świadek/świadkowa na Twoim ślubie.

8. Zaplanuj szczegóły. Teraz nadszedł czas, aby zacząć planować wszystkie drobne szczegóły. W tym momencie Twoja wizja ślubna zacznie się realizować.

9. Nie kończ na tym punkcie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które zapewnią Ci komfort psychiczny podczas ślubu. Pamiętaj, im więcej ustalisz teraz, tym miej przykrych niespodzianek na weselu.

10. Ciesz się swoim wielkim dniem! Dzień twojego ślubu nadejdzie, zanim się zorientujesz. Weź głęboki oddech i ciesz się każdą minutą.

… przed ślubem trzeba mieć oczy szeroko otwarte, a po ślubie trzeba je przymykać. I ja zaczęłam przymykać. Nie na zalety, zalety widzę, ale na wady przymykam.
Maria Czubaszek

i co dalej?

Co warto ustalić?

Przygotowania Panny Młodej i Pana Młodego w ich domach.

Najczęściej przygotowania odbywają się w domach rodzinnych. Ma to dużo sensu, bo wsparcie bliskich jest potrzebne, gdy Młodzi myślą już tylko o nadchodzącym ślubie. Zamiast robić wszystko na ostatnią chwilę, dzień wcześniej przygotuj dom na odwiedziny rodziny i dla pięknych ujęć.

1. Posprzątaj dom. Na dwie godziny przed wyjściem z domu, zjadą się do Ciebie goście, babcie, ciocie, świadkowa. Twój dom, to Twoja wizytówka. Zorganizuj dla gości miejsce, gdzie będą mogli spokojnie poczekać, aż skończysz przygotowania.
Druga kwestia to zdjęcia. Aparat nie jest wybiórczy i na zdjęciach ślubnych mogą pojawić się chochliki, za które będziesz się wstydzić przez kilka lat.

2. Wyznacz sobie strefę prywatną, gdzie nie wchodzą goście.
To miejsce, gdzie Twój tata będzie się golił, gdzie młodszy brat będzie biegał w samej bieliźnie z pokoju do pokoju w poszukiwaniu spinek do mankietu. Tutaj na łóżkach mogą leżeć ubrania, a na podłodze będą walać się buty.

3. Świeże kwiaty jako ozdoba domu. Nic tak nie poprawia klimatu pomieszczeń, jak świeże kwiaty. Nie ważne czy polne, czy cięte z ogrodu, czy zamówione specjalnie pod kolor ścian. Kwiaty nadają lekkości pomieszczeń i potrafią odmienić każde wnętrze.

4. Oświetl swój dom naturalnym światłem. Nie ma nic gorszego dla fotografa niż pomarańczowe światło z żarówek. Jeżeli masz w domu masywne firany, przez które ledwo widać co znajduje się po drugiej stronie okna, to proponuję zmienić je na coś delikatniejszego. Naturalne światło zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Błogosławieństwo.

W zależności od regionu naszego kraju błogosławieństwo może przybrać różny wygląd. Najczęściej jest to moment w domu Panny Młodej, w którym zjawia się  Pan Młody wraz ze swoją najbliższą rodziną. Innym razem jest to moment przed mszą, gdy Młodzi czekają na rozpoczęcie Ceremonii Zaślubin.
A jeżeli ślub jest plenerowy, to po wcześniejszych ustaleniach z urzędnikiem stanu cywilnego, błogosławieństwo odbywa się na chwilę przed przysięgą.

1. Jeżeli rodzice i dziadkowie będą Was błogosławić w domu, to przede wszystkim przygotuj sobie do tego odpowiednie miejsce. Sprawdź, czy wszyscy się pomieszczą, czy światło z okien nie będzie Wam padać prosto w oczy i nawet nie zobaczysz kto Ci błogosławi.

2. Pamiętaj, że kilka minut będziecie klęczeć. Jeżeli masz kamienną podłogę to szkoda kolan, oszczędź je przynajmniej do pierwszego tańca. Panna Młoda musi mieć wystarczająco miejsca, aby lekko podwinąć suknię i jej nie pobrudzić.

3. Postaraj się zorganizować to miejsce tak, aby współgrało z oprawą Waszego ślubu. Jeżeli pozostały jeszcze jakieś materiały z sali lub Kościoła to warto je wykorzystać. Podczas komponowania albumu fotograficznego zobaczysz, że trzymanie motywu przewodniego daje piękne efekty. Oprawa wizualna zawsze jest ważna.

Ceremonia zaślubin.

Większość par myśli, że odbycie nauk przedmałżeńskich i ustalenie kilku czytań to wszystko co trzeba zrobić w kościele. Kwiaty, może jakieś ozdoby na krzesła i gotowe. Nic bardziej mylnego. Księża nie są odpowiedzialni za stronę wizualną ślubu. Ich obowiązkiem jest odprawienie mszy zgodnie z obrządkiem, do którego należycie i nic więcej. Masz wpływ na wiele zmian, ale to zależy od Ciebie, czy będziesz się angażować w oprawę wizualną.

1. Światło.

Może zdarzyło Ci się oglądać zabytkowe kościoły lub kapliczki w trakcie pobytu na wakacjach albo na wycieczce za miasto. Cechą wspólną dla tych miejsc, jest naturalne światło. W kościele zapala się żarówkowe, wielkie żyrandole dopiero gdy rozpocznie się msza. A teraz zastanów się, kiedy kościół wygląda ładniej, przy naturalnym oświetleniu, gdy światło wpada przez wielkie witraże, czy przy pomarańczowych żarówkach? Dla mnie odpowiedź jest prosta, zawsze stawiam na światło naturalne. Jeżeli w koście nie jest super ciemno, to poproś Księdza o włączenie światła jedynie na ołtarzu, ale najlepiej jakby nawet tam go nie było.

2. Wejście do kościoła.

Po pierwsze ogarnij jedną osobę, która na 10 min przed rozpoczęciem ceremonii zaprosi wszystkich Waszych gości do środka. Wasze wejście ma być CEREMONIALNE i nie może go zakłócić ciocia, która przemknie obok Was środkiem kościoła, bo akurat wujek siedzi w drugim rzędzie, a ona musi być obok niego.

Po drugie, zastanów się nad samym wejściem. W tradycji przyjęło się, że Para Młoda jest zapraszana do kościoła przez Kapłana. Razem przechodzą przez kościół aż do ołtarza. Ale można inaczej… Pan Młody czeka na przyszłą żonę przed ołtarzem razem ze świadkami, a Panna Młoda jest prowadzona do ołtarza przez swojego tatę. Pod ołtarzem ojciec przekazuję swoją córkę do przyszłego zięcia (jest to symboliczne wydanie córki za mąż).

3. Wyjście z kościoła.

Ceremonia się kończy, Ksiądz składa Wam życzenia, fotograf prosi rodziców do zdjęcia przed ołtarzem. Organista zaczyna grać marsz weselny, ale w ławkach siedzą nadal goście. Wy chcecie już wychodzić, wybrzmiała połowa marszu weselnego, a goście dopiero się zbierają.
Wyznacz jedną osobę, która po ceremonii zaślubin zaprosi gości na zewnątrz. Niech czekają już na Was przed wejście do kościoła, niech w tle będzie słychać ich radość i śmiechy, niech szykują się do rzucania monet, ryżu, płatków róż.
Nie chcecie scenariusza, w którym wychodzicie na zewnątrz, a przed Wami będzie jedynie kilka osób, które nawet nie rzucą w Was niczym, bo będą czekać na resztę. Piękne ujęcia z wyjścia przed kościół powstaną tylko wtedy, gdy będzie wszystko dobrze przygotowane. Wiele przykładów nauczyło mnie, że niestety musicie o wszystko sami zadbać.

4. Życzenia.

Zawsze najlepiej jest dawać prezenty i koperty na sali weselnej. Przed kościołem jest za dużo zamieszania. Nawet nie zdążysz się obrócić, a część gości będzie już w drodze na salę. Ustal wcześniej, gdzie chcecie dostać prezenty i niech Wasi goście o tym wiedzą.
Przed kościołem może pojawić się kilka osób, które nie jadą na wesele, ale były na Waszym ślubie. Pamiętaj również o nich. Przyszli złożyć Wam życzenia, chcą się cieszyć z Waszego szczęścia. Zdjęcie i coś w podzięce (alkohol, słodycze) to niewielka cena, aby odwdzięczyć się za gest.

Przejazd samochodem.

Ceremonia zaślubin dobiegła końca. Zdjęcia grupowe pod Kościołem lub USC zrobione. Goście wsiadają do aut i jadą na salę. Dajcie im chwilę i nie zbierajcie się od razu. Jeżeli wokół Kościoła jest zadbany ogród albo USC znajduje się w atrakcyjnym miejscu, udajcie się na 10-minutową sesję fotograficzną. Goście dojadą na salę i chwilę im zajmie ogarnięcie się. Muszą wypakować prezenty, przejść na salę weselną, znaleźć swoje winietki i przygotować się do powitania Was.
W tym czasie, Wasi rodzicie przygotują chleb i sól, którymi Was powitają. Jeżeli przyjedziecie za wcześnie, to będziecie siedzieć w samochodzie i będziecie czekać aż wszytko będzie gotowe.

Sala weselna.

1. Po pierwszym tańcu i toaście przyjdzie czas na składanie życzeń Młodej Parze. Wyznacz dwie osoby do pomocy przy zbieraniu upominków i kopert. Nie będzie czasu na to, żeby odkładać elegancko wszystkie dane Wam prezenty. Większość gości chce Wam powiedzieć kilka miłych słów i się poprzytulać, a stos darów będzie rósł w zawrotnym tempie.
Od razu pomyśl co zrobicie z kopertami i kwiatami. Pieniążki trzeba schować, a kwiaty muszą mieć wodę. Prawdopodobnie w Waszym pokoju hotelowym nie znajdziecie 15 wazonów, ale sejf to standard.

2. Wyznacz przybliżoną godzinę podawania dań i toru weselnego. Nie daj się spławić managerowi sali tekstem „jakoś to będzie”. Wyznaczenie odpowiednich godzin ułatwi pracę zespołowi/DJ. Zespół dzięki temu może ustalić czas trwania setów i nie dojdzie do sytuacji, kiedy po jednej piosence będzie przerwa na ciepłe danie.
Co więcej, przed podaniem tortu zespół zaprosi wszystkich gości na środek sali i nikogo nie ominie ta część zabawy.

Zdjęcia grupowe.

1. Powtórzę po raz kolejny (to ważne) – zdjęcia zawsze najlepiej wychodzą w świetle naturalnym. Jeżeli w otoczeniu sali weselnej jest zadbany ogród, to na pewno fotograf zaprosi Was wszystkich do zdjęcia w tym miejscu. Może przy Waszej sali jest wyjątkowa panorama albo ogród różany lub molo?

2. Zdjęcia grupowe oraz zdjęcia Pary Młodej wraz z gośćmi odbęda się po pierwszym set’cie muzycznym,  po pierwszym tańcu i po obiadku. Im później, tym większe ryzyko, że nie wszyscy będą w doskonałej formie zdjęciowej.

3. Ile trwają zdjęcia? Przy 100 osobach zaproszonych na Wesele jest to czas od 30 do 45 min. Trzeba o tym pamiętać i znaleźć czas na fotografie. Każdy zaproszony chce mieć z Wami zdjęcie, bo nie tylko Wy specjalnie i pięknie się ubraliście na Wasz ślub.

Sesja ślubna w dniu wesela.

Jeżeli zdecydowaliście się na sesję ślubną w dniu wesela, to warto zaznaczyć, że wiąże się to z kilkoma wyrzeczeniami.

1. Jesteście ograniczeni do najbliższej okolicy. Jeżeli Wasz ślub odbywa się w Waszym wymarzonym miejscu, to problem z głowy. Pozostaje jedynie liczyć na pogodę, a fotograf zadba o kompozycję.

2. Sesja nie powinna trwać dłużej niż 1 godzinę. Wasza nieobecność na przyjęciu będzie zauważalna. Najlepiej, aby miejsce sesji nie było odlegle od sali. Oprócz samego procesu twórczego fotografa trzeba uwzględnić jeszcze czas dojazdu do lokacji. I tutaj kolejna sprawa, czym dojedziecie na sesję?

3. Sprawdźcie, czy w okolicy jest jakieś miejsce, które może być idealne na sesję. Nie zawsze muszą to być niebywałe atrakcje przyrody. Otwarta przestrzeń: las, wiosenna łąka, górska panorama, molo nad jeziorem w zupełności wystarczą. Na sesji w dniu wesela skupimy się na Waszych emocjach i uczuciach.

4. Godzina sesji. Kolejna bardzo istotna rzecz. Jeżeli marzą Wam się piękne obrazy, to pamiętajcie, że:
sesje najlepiej robić o tzw. złotej godzinie. Jest to czas na 4 godziny przed zachodem słońca. Słońce jest wtedy delikatne i daje złotą barwę. To dlatego większość zdjęć jest robiona przy nisko osadzonym na niebie, zachodzącym słońcu. Nie ma już upału, a kolory zieleni robią się bardzo przyjemne dla oka.
Na pewno kojarzysz efekt wieczornego, różowego nieba.

Jeżeli te kilka przykładów okazało się dla Ciebie niezłą inspiracją albo stwierdzasz „całkiem pomocne”, albo „brakuje jeszcze…” zostaw jakiś komentarz w sekcji na samym dole. Dzięki Waszym uwagom pojawiają się tutaj kolejne przykłady, które dla Par Młodych mogę być zbawieniem.

Mamy to!

A więc na co czekasz?

Nadchodzi wyjątkowy moment w życiu ślub. Aby uwiecznić ten wyjątkowy czas, warto wykonać piękne zdjęcia. Jestem profesjonalnym fotografem i bardzo chętnie sfotografuję Wasz ślub! Specjalizuję się w fotografii ślubnej i byłbym zaszczycony, mogąc uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu. Mam siedzibę w Katowicach, ale chętnie pojadę tam, gdzie odbywa się Twój ślub. Proszę o kontakt, jeśli jesteście zainteresowani. Zapraszam.

Niezależnie od tego, czy mnie wybierzecie do roli fotografa, to życzę Wam pięknego ślubu. Trzymam kciuki za pogodę.
Powodzenia i do zobaczenia.

RECENT POSTS

    Leave a comment