Sesja narzeczeńska, sesja narzeczonych, sesja w plenerze, sesja w parku, ogrody Kapias w Goczałkowicach, para narzeczonych w ogrodzie, narzeczeni w plenerze
19/06/2022

Sesja narzeczeńska – czy warto?

Co lepsze?

W mieście, czy w plenerze?

Urban.

Jeśli szukacie wyjątkowego miejsca na sesję zdjęciową, dlaczego nie spróbować industrialnego pejzażu miejskiego? Industrialny pejzaż miejski ze swoim szorstkim, urbanistycznym charakterem jest doskonałym tłem. Na sesję fotograficzną polecam wybrać miejsce, które ma dla Was szczególne znaczenie lub po prostu jest interesujące wizualnie.

Budynki przemysłowe, szklane drapacze chmur i stare kamienice mogą stanowić świetne tło dla zdjęć. Miasto zapewnia wiele różnych tekstur i elementów, dzięki którym można zrobić ciekawe kompozycje.
Od bardzo prostych betonowych elewacji, które są niczym tło studyjne, aż po wieloplanowe krajobrazy.

Jeśli więc chcecie nadać swoim zdjęciom miejski charakter, oto kilka moich uwag, które sprawiają, że sesja miejska będzie wyjątkowa:

1. Specyficzne światło.

Przy robieniu zdjęć w mieście dobre oświetlenie to klucz. Budynki tworzą dosłownie kaniony, w których światło rozchodzi się jak w rynnie. Dobrze widać kierunek padania promieni słonecznych. Ponadto, jest wiele światła odbitego od okien, są też latarnie uliczne a może nawet neony. Wysokie budynki rzucają dużo cienia, przez co powstają wysokie kontrasty, od ciemnego, do bardzo jasnego.

2. Ciekawe tła.

Miasto jest pełne ciekawych środowisk, które mogą dodać głębi i wymiaru zdjęciom. Wyjątkowa architektura, kolorowe murale lub ruchliwa scena uliczna czy stare kamienice.

3. Ruch i monumentalność.

Jedną z najlepszych rzeczy w fotografowaniu w mieście jest to, że zawsze coś się dzieje. Niezależnie od tego, czy są to ludzie przechodzący obok, czy samochody jadące ulicą, zawsze jest coś do uchwycenia. Dla kontrastu mamy wielkie budynki, szklane biurowe, która niczym pomniki stanowią część miasta.

Plener.

Sesja zdjęciowa w przyrodzie, nad jeziorem, przy wodospadzie, w zespole parkowym lub na terenie zamkowym byłaby doskonałym sposobem na wykorzystanie malowniczego tła i naturalnego światła.

Sesja zdjęciowa w plenerze to idealne miejsce, aby poczuć się jak wyjątkowa osoba i uwiecznić to na zdjęciach. Plener to także świetna okazja, aby poczuć magię natury i by stworzyć wyjątkowe krajobrazy, które później będą zdobić ściany salonów.

Natura jest pełna uroku i tajemnic, głębia i zieleń lasu przywodzą na myśl mistyczny klimat. Letni poranek nad jeziorem, przy wschodzie słońca to romantyczny obrazek. Zespół pałacowych parków, tworzy idealne miejsca, na szykowną, elegancką sesję. Opuszczone zamki, lub dwory szlacheckie, mogą nas przenieść do innej epoki. A to tylko niektóre z miejsc, w których można poczuć się jak w innym świecie.

Światło jest również bardzo ważne, dlatego warto wybrać odpowiednią porę dnia i spróbować uchwycić naturalne światło słoneczne.

Co sprawia, że warto rozważyć sesję narzeczeńską w plenerze?

1. Piękne, naturalne środowisko.

Większość osób, zapytana o najładniejsze prace malarzy, od razu będzie je kojarzyć z wybitnymi krajobrazami, których akcja rozgrywa się na łonie natury, jak np. u Aleksandra Gierymskiego.

2. Możliwość uwolnienia się od stresu codziennego życia.

Jest to ważne w trakcie sesji, aby dać się ponieść emocjom. Jeżeli oderwanie się od spojrzeń gapiów, zatracenie się w uczuciu nie przychodzi Wam łatwo, postawcie na plener, w którym będziecie mogli być sami. Przyjemna atmosfera, spokój i cisza zachęcają do bliskości.

3. Zdjęcia wykonane w plenerze są bardziej naturalne i pełne życia.

Głównie chodzi o kolory. Natura jest całkowitym przeciwieństwem zaplanowanego krajobrazu miejskiego. Burza kolorów i chaos barw sprawiają, że krajobrazy plenerowe zawsze zachwycają i chętnie się je ogląda.

Garderoba

Jak się ubrać?

Jeśli chodzi o ubieranie się na sesję narzeczeńską, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim chcecie czuć się komfortowo. To nie czas na wypróbowanie nowego stroju lub butów. Będziecie chcieli mieć możliwość swobodnego poruszania się i pozowania, nie martwiąc się o swoje ubranie.

Oprócz wygody chcecie również wziąć pod uwagę ogólny wygląd i styl stroju. Czy wybierasz romantyczne i zwiewne sukienki, luźną miejską stylizację, czy postawisz na elegancję? Ubranie powinno odzwierciedlać ogólny ton sesji narzeczeńskiej.
Kierujcie się zasadą: chce się ubrać, a nie przebrać.

Na koniec nie zapomnijcie o drobnych szczegółach. Akcesoria w postaci biżuterii, szalików, czapek lub kapeluszy mogą dodać coś ekstra do stroju. Tylko upewnijcie się, że nie przesadzicie – chcecie skupić się na sobie, a nie na ubraniach. Zdjęcia mają być o Was, mogą wyglądać jak rozkładówka Vouge, ale tematem numer #1 będziecie Wy.

W razie wątpliwości poproście fotografa o poradę, w co się ubrać. Pomogę Wam wybrać strój, który będzie świetnie prezentował się na zdjęciach i sprawi, że poczujecie się komfortowo i pewnie. Na mojego insta albo Messanger’a możecie wysyłać swoje pomysły na outfit. Zależnie od miejsca sesji, na pewno wymyślimy coś wyjątkowego.

Jest jeszcze kwestia kolorów. Spośród wielu barw najlepsze są te, które nie odwracają uwagi. Bardzo jaskrawe kolory zieleni, żółci i czerwieni trudno jest skomponować z szarą/beżową barwą miasta, niebieskimi szybami, zielenią drzew, czy pomarańczą zachodzącego słońca.

Najlepsze kolory dla obiektywu to szlachetne, głębokie odcienie czerwieni jak np. bordo, ciemna zieleń i jej butelkowa odmiana lub klasycznie czerń i biel.

Ubiór trzeba dopasować do siebie, do aranżacji, do tła. Nie jest przypadkiem, że na obrazach Rembrandta jego bohaterowie noszą ubrania właśnie w takich odcieniach.

Na samym dole tego wpisu znajdziesz odnośnik do mojego moodboard’a na Pinterest’cie, tam jest kilka inspiracji dla Ciebie ; )

Q&A

Jak się przygotować?

1. Basic.

W zależności od miejsca sesji (urban lub plener), znajdziecie odpowiedzi powyżej. ALE! Są jeszcze sprawy bardziej uniwersalne.

Wypocznijcie, zadbajcie o swoją urodę, na co najmniej 2 tygodnie przed sesją. Maseczka regenerująca i rozświetlająca to dobry pomysł. Zabierzcie ze sobą małą przekąskę oraz wodę. Jeżeli sesja będzie w plenerze, pomyślcie o kocyku, na którym będziecie mogli odpocząć.

2. Wybierz odpowiednią odzież.

Najważniejsze, abyście czuli się w niej swobodnie i komfortowo.

3. Data i godzina.

Sesje najlepiej robić o tzw. złotej godzinie. Jest to czas na 4 godziny przed zachodem słońca. Słońce jest wtedy delikatne i daje złotą barwę. To dlatego większość zdjęć jest robiona przy nisko osadzonym na niebie, zachodzącym słońcu. Nie ma już upału, a kolory zieleni robią się bardzo przyjemne dla oka.
Na pewno kojarzycie efekt wieczornego, różowego nieba.
Jeżeli lubicie bardziej tajemniczą i świeżą atmosferę, to polecam wchody słońca. Często o świecie jest mgła, a drobinki rosy odbijają światło w wielu kierunkach. Poranki charakteryzują się chłodnymi odcieniami.

4. Zarezerwuj termin sesji u fotografa.

Pamiętajcie, aby wcześniej omówić z nim wszystkie szczegóły, takie jak liczba zdjęć, termin ich wykonania i cena. Nie ma na co zwlekać, szczególnie jeżeli chcecie zrobić sesję w okresie letnim. Wiem, że pogoda zachęca, ale ludzi myślących podobnie do Was jest dużo więcej, a wszystkich nie da się upchać w jeden termin. Sprawdź moją ofertę lub napisz i zarezerwuj termin sesji.

5. Po co robić sesję narzeczeńską?

Prawdopodobnie to będzie Wasza pierwsza, wspólna sesja. Będziecie mieli piękne zdjęcia jeszcze z okresu przedmałżeńskiego. Po upływie 25 roku życia czas zaczyna dosłownie przyspieszać, a my (niestety) starzejemy się. Wszystkie pary, które są już po ślubie, z radością wracają do takich sesji, których wartość rośnie wraz z upływem czasu. Poza tym dobrze jest sprawdzić się na takiej sesji i nauczyć być sobą, przed obiektywem. W dniu ślubu jest za późno na taką lekcję.

6. Ile czasu trwa sesja narzeczeńska?

Nie lubię ograniczać się do dokładnego przedziału. Najczęściej jest to czas do 3 godzin, w zależności od pogody, warunków, miejsca, wytrzymałości narzeczonych.

A więc na co czekasz?

Nadchodzi wyjątkowy moment w życiu ślub. Aby uwiecznić czas Waszego narzeczeństwa na zawsze, warto wykonać piękne, profesjonalne zdjęcia w plenerze lub w mieście. Sesja narzeczeńska to idealny sposób na uchwycenie tych wyjątkowych chwil i zatrzymanie ich na długie lata. Podczas sesji można wykonać szereg ujęć od romantycznych, przez śmieszne, aż po pełne emocji. Piękne krajobrazy i świetna atmosfera sprawią, że sesja narzeczeńska będzie niezapomniana.

Zapraszam na sesję dla Narzeczonych!

RECENT POSTS

    Leave a comment